Jak należy rozumieć pojęcie "terenów budowlanych" w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy o VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 16 lutego 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Miasto jest właścicielem gruntu niezabudowanego, który nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Grunt ten stanowi działka oznaczona nr 2300. Dla działki nr 2300 została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenów dla inwestycji polegającej na budowie jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Z decyzji wynika zatem przeznaczenie budowlane działki 2300. Po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy dla działki nr 2300, Miasto dokonało podziału tejże działki na 4 mniejsze działki: 2300/1, 2300/2, 2300/3, 2300/4. Miasto zamierza dokonać sprzedaży działek powstałych z podziału. Na moment dokonania sprzedaży działki powstałe z podziału pozostaną niezabudowane i nieobjęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dla działek powstałych z podziału nie zostały wydane decyzje o warunkach zabudowy. Niemniej jednak nabywcy wykorzystają je w celu wybudowania na nich budynków.

Jak należy rozumieć pojęcie "terenów budowlanych" w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.) – dalej u.p.t.u.?

Czy wobec tak przedstawionego stanu faktycznego należy uznać, że skoro dla działek powstałych z podziału nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego, sprzedaż działek powstałych z podziału podlega zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 u.p.t.u.?

Czy należy wziąć pod uwagę decyzję wydaną dla działki nr 2300 i uznać, że działki powstałe z podziału stanowią tereny budowlane i tym samym nie ma zastosowanie zwolnienie od VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX