Jak należy rozumieć określenie "wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł", zawarte w art. 91 ust. 2 u.p.t.u.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 27 listopada 2009 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy do obliczenia proporcji udziału rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którym przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony należy uwzględnić kwotę uzyskaną ze sprzedaży środków trwałych, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz przychody z odsetek bankowych od środków zgromadzonych na rachunku i lokat środków własnych?

Jak należy rozumieć określenie "wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł", zawarte w art. 91 ust. 2 u.p.t.u.? Czy jest to wartość netto zakupionego środka trwałego, jeżeli przysługuje odliczenie VAT w całości, czy też jest to cała zapłacona cena nabycia łącznie z podatkiem VAT? Czy jest to pojęcie tożsame z wartością początkową środków trwałych, od której naliczana jest amortyzacja podatkowa?

Jesteśmy spółdzielnią pracy w likwidacji. W roku ubiegłym dokonaliśmy sprzedaży środków trwałych ujętych w ewidencji i amortyzowanych przez naszą firmę (była to znaczna ilość środków trwałych) oraz nieruchomości własnych zabudowanych budynkami. Transakcja sprzedaży nieruchomości była transakcją jednorazową. Znaczna część obrotu była ze stawką "ZW" jako używane. Ogółem uzyskana kwota ze sprzedaży tych pozycji jest kwotą znaczną.

Czy do ustalenia proporcji należy ująć kwotę uzyskaną z tych transakcji zarówno opodatkowaną, jak i zwolnioną, czy też kwoty te pomija się?

Jak należy postąpić z kwotami z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz przychodami z odsetek bankowych od środków zgromadzonych na rachunku i lokat środków własnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX