Jak należy rozumieć nieruchomość?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kopytowska Maria
Odpowiedzi udzielono: 21 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przepis art. 33 ust. 1 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) – dalej pr. bud. zobowiązuje organ do wydania decyzji pozwolenia na budowę dla całego zamierzenia budowlanego. Dyspozycja art. 21 § 1 pkt 1 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 735) – dalej k.p.a. stanowi, że właściwość miejscową organu administracji publicznej ustala się w sprawach, które dotyczą nieruchomości według jej położenia. Natomiast jeżeli położona jest na obszarze właściwości dwóch lub więcej organów, to orzekanie należy do organu, na obszarze którego jest większa część danej nieruchomości.

Jak należy rozumieć nieruchomość?

Czy to jest jedna działka ewidencyjna?

Zgodnie z art. 75 ust. 4 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2021 r. poz. 247) w przypadku przedsięwzięcia wykraczającego poza obszar jednej gminy decyzje środowiskowe wydaje burmistrz, na którego obszarze właściwości znajduje się większa część terenu, na którym ma być realizowane to przedsięwzięcie w porozumieniu z zainteresowanymi burmistrzami.

Czy przepis art. 33 ust. 1 pr. bud. oraz art. 21 § 1 pkt 1 k.p.a stanowi podstawę do wydania pozwolenia na obszarze dwóch powiatów przez organ, na którego terenie jest większa część zamierzenia i całego przedsięwzięcia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX