Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2016 r.
Autor odpowiedzi: Styczyński Rafał
Odpowiedzi udzielono: 3 marca 2014 r.

PYTANIE

Niemiecka spółka z o. o. dokonuje dostawy towarów na rzecz polskiego podatnika na terytorium Polski. Towary zostały wcześniej nabyte również na terytorium Polski od polskiego dostawcy. Dostawa towarów odbywa się bezpośrednio od polskiego dostawcy do polskiego odbiorcy. Spółka niemiecka nie ma na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności.

Czy w stanie prawnym obowiązującym od 1 kwietnia 2013 r. istnieje alternatywna możliwość rozliczania transakcji na terytorium Polski pod kątem podatku VAT?

To znaczy:

- albo spółka niemiecka nie dokonuje rejestracji na terytorium Polski, podatek od dostawy na terytorium Polski rozlicza polski odbiorca na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 u.p.t.u., spółka niemiecka wnioskuje o zwrot podatku VAT od zakupów na terytorium Polski w ramach procedury VAT REF - na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom

- albo spółka niemiecka przed dokonaniem pierwszej dostawy na terytorium Polski dokonuje rejestracji jako podatnik VAT czynny i transakcja rozliczana jest na zasadach ogólnych – tj. przez spółkę niemiecką jako dostawcę towaru. Jednocześnie spółka niemiecka jest uprawniona do odliczania w Polsce podatku naliczonego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?