Jak należy przeprowadzić wykonanie zastępcze usunięcia wysypiska z prywatnej nieruchomości przez organ?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 15 lipca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do gminy wpłynęła informacja o składowanych odpadach na prywatnej działce. Właścicielka prawdopodobnie jest chora na zbieractwo (wydano postanowienie sądu o umieszczeniu właścicielki w domu pomocy społecznej) i nie chce pozbyć się odpadów. Burmistrz wydał decyzję nakazującą usunięcie dzikiego wysypiska, czego właścicielka nieruchomości nie zrobiła w wyznaczonym terminie.

Czy organ może zrobić wykonanie zastępcze usunięcia wysypiska z prywatnej nieruchomości?

Jak wygląda proces późniejszego obciążenia kosztami za wykonanie zastępcze (w tym wypadku osoby chorej psychicznie)?

Czy burmistrz może wstrzymać się z wykonaniem zastępczym do momentu umieszczenia właścicielki w domu pomocy społecznej (może to potrwać pół roku), pomimo że termin usunięcia wysypiska minął 30.06.2022 r.?

Ponadto odpady składowane są przez właścicielkę na sąsiednią działkę należącą do jej brata. Burmistrz wydał dla brata decyzję nakazującą uprzątnięcie wysypiska z jego terenu, jednak właścicielka uniemożliwia mu wykonanie decyzji.

Co w tej sytuacji powinien zrobić burmistrz - czy przedłużyć termin wykonania decyzji, czy zrobić wykonanie zastępcze również na nieruchomości brata i kogo wtedy obciążyć kosztami: sprawczynię czy właściciela (brata)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX