Jak należy przeprowadzić likwidację gminnej spółki wodnej powstałej w latach sześćdziesiątych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Brzezińska Alicja
Odpowiedzi udzielono: 30 marca 2012 r.

PYTANIE

Gminna spółka wodna (melioracyjna) utworzona została w latach 60 - tych. Wpisana jest do księgi wodnej (1982 r.). Z księgi wodnej uzyskano kopię statutu, ale bez wykazu członków spółki i członków zarządu. Innych dokumentów spółki starosta nie posiada. W katastrze wodnym prowadzonym przez RZGW, zgodnie z zasadami znowelizowanej ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne – dalej pr. wod., spółka ta nie figuruje.

Spółka od wielu lat nie prowadzi statutowej działalności, tj. nie realizuje prac konserwacyjnych w obrębie swego działania, nie odbywają się walne zgromadzenia członków, nie są opłacane składki członkowskie. Kilka lat temu starosta podjął próbę reaktywacji spółki, która nie powiodła się.

W związku z powyższym starosta zamierza przeprowadzić likwidację spółki. Stosownie do art. 166 ust. 1 pkt 11 pr. wod. sposób rozwiązania lub likwidacji spółki powinien regulować statut spółki. Statut przedmiotowej spółki nie reguluje tych kwestii.

Biorąc pod uwagę art. 181 ust. 2 pkt 1 i 3 pr. wod. starosta może wydać decyzję o rozwiązaniu spółki. Ale trzeba w tym momencie wyznaczyć likwidatora i ustalić jego wynagrodzenie obciążające spółkę. Jednak spółka, która nie prowadzi działalności, nie posiada środków finansowych na wynagrodzenie likwidatora.

Zadaniem likwidatora jest sporządzenie sprawozdania z przeprowadzonego postępowania likwidacyjnego, które należy przedstawić w celu zatwierdzenia walnemu zgromadzeniu. Dopiero po podjęciu uchwały w tej sprawie starosta jest zobowiązany wystąpić z wnioskiem do RZGW o wykreślenie spółki z księgi wodnej.

Walne Zgromadzenie od wielu lat nie było zwoływane. Próba zwołania walnego zgromadzenia przez starostę również nie powiodła się. W związku z tym wymagana uchwała nie zostanie podjęta i tym samym postępowanie likwidacyjne nie zostanie formalnie zakończone. Bez tego dokumentu starosta nie może wnioskować o wykreślenie spółki z księgi wodnej.

Wobec powyższego jak skutecznie przeprowadzić proces likwidacji tej spółki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX