Jak należy prowadzić postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowych, jeżeli NSA stwierdził, że całość planowanych prac stanowi jedno przedsięwzięcie, które powinno być objęte jedną procedurą?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 2 listopada 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do burmistrza wpłynęły dwa odrębne wnioski o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla dwóch różnych przedsięwzięć (decyzja niezbędna dla legalizacji samowoli budowlanej oraz decyzja dla planowanego przedsięwzięcia) w znacznych odstępach czasowych od tego samego wnioskodawcy. Ustalono różny krąg stron. Zostały wydane dwie różne decyzje, które zostały zaskarżone do NSA. Wcześniej decyzje te zostały utrzymane w mocy przez SKO. Wyrok NSA dotyczący planowanego przedsięwzięcia zarzucił naruszenie art. 3 ust. 1 pkt 13 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - dalej u.o.o.ś. poprzez brak jego zastosowania i uznanie planowanego przedsięwzięcia jako odrębnego w stosunku do wyciągu krzesełkowego powstałego w ramach samowoli budowlanej. Wskazano, że całość planowanych prac stanowi jedno przedsięwzięcie, które powinno być poddane procedurze oceny oddziaływania na środowisko. Z kolei w wyroku wydanym przez NSA (ten sam dzień i ten sam skład) dotyczącym procesu legalizacji już nie zarzucono powyższego naruszenia. Decyzja ta uchylona, ale z innych powodów.

Jak należy przeprowadzić dalsze postępowanie, mając na uwadze przepisy ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. i u.o.o.ś.?

Czy te postępowania należy łączyć, a wówczas czy któreś z nich umorzyć?

Co z stronami, które były różne?

Czy ewentualnie nadal prowadzić jako odrębne postępowania, ale w decyzjach odnosić się do całości prac?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX