Jak należy prowadzić amortyzację środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dla celów bilansowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 31 stycznia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina ponosi opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu. W polityce rachunkowości ma zapis, że stawki odpisów umorzeniowych są określane zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych (jak dla amortyzacji). W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych prawo użytkowania wieczystego gruntu traktowane jest jako wartość niematerialna i prawna i nie dokonuje się od niego odpisów amortyzacyjnych. Natomiast w ustawie o rachunkowości prawo użytkowania wieczystego gruntu stanowi środek trwały i powinno się dokonywać odpisów umorzeniowych.

Czy w takiej sytuacji osobno powinno się ujmować prawo użytkowania wieczystego gruntu w ewidencji podatkowej i nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych oraz osobno w ewidencji rachunkowej i dokonywać odpisów umorzeniowych?

Czy ten zapis w polityce rachunkowości, że "stawki odpisów umorzeniowych są określane zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych" (jak dla amortyzacji)" w sytuacji gdy w prawie podatkowym nie dokonuje się odpisów od prawa użytkowania wieczystego gruntów powoduje, że również nie trzeba dokonywać odpisów umorzeniowych według ustawy o rachunkowości?

Po drugie Gmina wpisała prawo użytkowania wieczystego gruntów do środków trwałych, ale nie dokonywała odpisów umorzeniowych przez kilkanaście lat.

Czy teraz mogłaby jednak zacząć dokonywać odpisów?

Od jakiej wartości powinny być wówczas te odpisy dokonywane - od wartości początkowej prawa użytkowania wieczystego gruntów (określonej według aktu notarialnego) czy od wartości jaka istniałaby na dzisiaj, gdyby dokonywano odpisów umorzeniowych?

Jaka powinna być wysokość odpisu, 5% rocznie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX