Jak należy prawidłowo wystawić świadectwo pracy pracownikowi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 25 kwietnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Sobczak Michalina
Odpowiedzi udzielono: 24 lipca 2014 r.

PYTANIE

Pracownik był zatrudniony od 25 lipca 1994 r. w firmie. Pierwsza umowa była zawarta na czas określony od 25 lipca 1994 r. do 31 października 1994 r., kolejna została zawarta na czas nieokreślony od dnia 2 listopada 1994 r. (dnia rozpoczęcia pracy nie określono w niniejszej umowie, niniejsza umowa jest spisana na piśmie, ale nie jest podpisana przez żadną ze stron). Między jedną umową a drugą jest dzień przerwy tj. 1 listopada 1994 r. - dzień świąteczny. Świadectwo pracy nie było wystawione po pierwszej umowie. Z dniem 31 lipca 2014 r. nastąpi rozwiązanie stosunku pracy łączącego pracownika i pracodawcę.

Należy zaznaczyć, że pracodawca regularnie odprowadzał składki do ZUS za danego pracownika, pracownik nigdy nie był wyrejestrowany z ubezpieczenia, o tym, że był zatrudniony świadczą listy płac i listy obecności z jego podpisami. W dokumentacji kadrowej tego pracownika niewątpliwie jest bałagan.

Czy w wyżej opisanej sytuacji wystarczy, że do świadectwa pracy, które pracodawca jest zobligowany wystawić sporządzi notatkę prostującą/wyjaśniającą te błędy (tj. wpisze informację, że w dniu 1 listopada 1994 r. dana osoba była pracownikiem jego firmy)?

Na uzupełnienie brakującego podpisu przez pracownika na umowie pracodawca nie może liczyć. Notatka pozwoliłaby na wystawienie świadectwa pracy za okres od 25 lipca 1994 r. do 31 lipca 2014 r.

Jak w powyższej sytuacji należy prawidłowo wystawić świadectwo pracy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX