Jak należy prawidłowo udokumentować koszty czynszów najmu płaconych na rzecz zagranicznych osób fizycznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 22 lipca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 28 marca 2011 r.

PYTANIE

Sp. z o.o. sprzedaje wybudowane przez siebie domy na rzecz zagranicznych osób fizycznych. Jednocześnie w dniu sprzedaży domu zawiera z nabywcą umowę najmu nieruchomości z gwarancją wypłaty czynszu z tego tytułu przez 2 lata i zgodą na dalszy podnajem przez spółkę. Spółka wynajmuje domy już na rachunek własny. Spółka jest więc w posiadaniu umowy najmu oraz potwierdzeń zapłaty (wyciąg bankowy) gwarantowanych czynszów dla właścicieli. Nie otrzymuje jednak od nich rachunków za wynajem. Jednocześnie z płatności czynszów spółka potrąca kwoty uregulowane za właścicieli np za ubezpieczenie domu, energię, podatek od nieruchomości, nie pobierając za to żadnego wynagrodzenia. Zapłata czynszu następuje więc zwykle w kwocie niższej niż wynikałoby z zawartej umowy najmu.

Czy dla celów podatkowych wystarczającym dowodem stwierdzającym poniesienie kosztu w postaci czynszu najmu będzie umowa najmu (plus ewentualne odrębne zestawienie z wykazem kwot uregulowanych za właściciela lokalu)?

W poprzednich latach czynsze księgowane były kasowo tj w kwotach faktycznie wypłaconych.

Czy w stosunku do lat poprzednich są podstawy do korekty CIT8? Jak należy prawidłowo udokumentować koszty czynszów by nie narazić się na zakwestionowanie ich przez urząd skarbowy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX