Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 9 marca 2005 r.
Autor odpowiedzi: Wędrychowska Edyta
Odpowiedzi udzielono: 16 marca 2005 r.

PYTANIE

Jak w kontekście obowiązujących regulacji prawnych dotyczących wyrażenia świadomej zgody pacjenta na badania, zabieg itp. potraktować sytuację, w której zachodzi konieczność wykonania badań serologicznych na obecność wirusa HIV u pacjenta, który tej zgody w danej chwili udzielić nie może (np. długi zabieg operacyjny, stan nieprzytomności itp.), a lekarz miał kontakt z krwią pacjenta.

Obowiązująca procedura postępowania zaleca wykonanie badań (HBs, anty HBV, anty HCV, anty HIV) i wdrożenie stosownej profilaktyki, w tym przeciw HIV (do 2h).

Czy w takiej sytuacji pracownik medyczny, który mógł zostać zarażony, nie nabywa również statusu pacjenta?

Czy w tej sytuacji przepis o stanie wyższej konieczności (art. 26 § 2 Kodeksu karnego) można zastosować, mając na uwadze również ochronę zdrowia lub życia pracownika, który miał kontakt z krwią pacjenta?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację