Jak należy postępować z wnioskiem o postępowanie zintegrowane który wpłynął przed zmianami wprowadzającymi nowe wymagania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 12 sierpnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 12 października 2018 r.

PYTANIE

U starosty toczy się postępowanie w sprawie wydania pozwolenia zintegrowanego dla instalacji do chowu kur niosek o obsadzie 48000 stanowisk Nie zawiadomiono stron o wszczęciu postępowania, gdyż wnioskodawcę wezwano do uzupełnienia braków w trybie art. 64 § 2 ustawy z 14.06.1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego – dalej k.p.a. Po uzupełnieniu, w trakcie ich analizy w dniu 5.09.2018 r. ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw weszły w życie nowe przepisy zmieniające min. ustawę Prawo Ochrony Środowiska, nakładające na wnioskującego o wydanie pozwolenia zintegrowanego dodatkowe wymagania. Zgodnie z w/w zmianą przepisów wnioskujący dodatkowo ma przedstawić m.i.n. operat przeciwpożarowy spełniający wymagania określone w art. 42 ust. 4b pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach oraz w przepisach wydanych na podstawie art. 43 ust. 8 tej ustawy, wykonany przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, o którym mowa w rozdziale 2a ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej; postanowienie, o którym mowa w art. 42 ust. 4c ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach; a także zaświadczenie o niekaralności prowadzącego instalację (art. 9 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw reguluje sposób postępowania). Jak wynika więc z w/w zapisów nowe przepisy stosuje się do spraw wszczętych i niezakończonych w sprawach pozwoleń zintegrowanych, ale tylko tych uwzględniających zbieranie lub przetwarzanie odpadów, tymczasem przedmiotowy wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego dla instalacji uwzględnia tylko wytwarzanie odpadów.

Czy w tej sytuacji należy ponownie wezwać o braki stosując nowe przepisy? Czy należy zawiesić postępowanie czy też stosować przepisy dotychczasowe i nie wymagać elementów wniosku wymaganych od 5 września 2018 roku?

Proszę o podanie podstawy prawnej i uzasadnienia prawidłowości postępowania.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX