Jak należy postąpić w sytuacji, gdy podczas oględzin pojazdu zostanie ujawniona tkanka ludzka, mimo iż czynności przeprowadzane na miejscu zdarzenia powinny wykluczyć taką możliwość?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 21 marca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy przewoźnikiem kolejowym i planujemy samodzielnie czyścić tabor w myjni pojazdów szynowych. Podczas świadczenia usług w zakresie realizacji przewozów pasażerskich incydentalnie dochodzi do kolizji pojazdów szynowych z osobami postronnymi. Skutki tych zdarzeń, obejmujące również oczyszczenie pojazdu z resztek ludzkiej tkanki, są usuwane na miejscu zdarzenia przez osoby upoważnione do podejmowania czynności (prokurator, policja, straż pożarna, pracownicy zakładu pogrzebowego). Tabor po zdarzeniu miałby być kierowany do obsługiwanej przez nas myjni zakładowej. Bierzemy pod uwagę sytuację, w której podczas oględzin pojazdu zostanie ujawniona tkanka ludzka, mimo iż czynności przeprowadzane na miejscu zdarzenia powinny wykluczyć taką możliwość.

Jak należy postępować w takim przypadku?

Do kogo należy się zgłosić?

Czy mogą Państwo przytoczyć przepisy zgodnie, z którymi np. prokurator jest zobowiązany podjąć działania mające na celu przeprowadzenie czynności skutkujących odbiorem tkanki ujawnionej przez nas na myjni zakładowej?

Czy w przypadku braku takich przepisów należałoby traktować ujawnioną tkankę jako odpad medyczny o kodzie 18 01 02*?

Warto zaznaczyć, że mamy wątpliwości odnośnie klasyfikowania w przedmiotowym przypadku tkanki ludzkiej jako odpadu medycznego. Kierujemy się definicją, w myśl której odpady medyczne to odpady powstające w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny. Należy również podkreślić, że jako pasażerski przewoźnik kolejowy nie prowadzimy działalności leczniczej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX