Jak należy postąpić w przypadku, gdy starosta wydał decyzję ustalającą linię brzegu potoku, dokonując tym samym zmian w zakresie własności gruntu zajętego przez wody, lecz nie można dokonać aktualizacji w ewidencji gruntów i budynków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 27 kwietnia 2017 r.

PYTANIE

Starosta – (wydział ochrony środowiska) na podstawie projektu rozgraniczenia gruntów, który został przyjęty do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego w 2015 r., wydał decyzję ustalającą linię brzegu potoku na działce nr X, wyniku czego powstały odpowiednio działki nr X/12 i X/13. Ostateczna decyzja została przekazana do Wydziału Geodezji i Ksiąg Wieczystych celem dokonania zmian w zakresie własności gruntu zajętego przez wody. W odpowiedzi Wydział Geodezji Kartografii poinformował, iż nie może dokonać aktualizacji informacji w ewidencji gruntów i budynków zgodnie z danymi zawartymi we wskazanej decyzji, ponieważ działka nr X obecnie nie figuruje w bazie danych ewidencji gruntów i budynków. Wydział GK poinformował, że na podstawie decyzji wojewody nieruchomość składająca się z działki nr X podzieliła się na działki nr X/8 i X/9, operat techniczny został przyjęty do zasobu w 2014 r., a dane zostały ujawnione, bo decyzja ZRID ostateczna była z wcześniejszą datą. Dodatkowo poinformowano, że geodeta przygotowujący projekt ustalenia linii brzegu potoku został poinformowany o wykonywanym przez innego geodetę operatu technicznego dla tej działki i o uzgodnionych mianownikach X/8 i X/9 w związku z podziałem ZRiD oraz o konieczności skontaktowania się z tymże geodetą. Co w opisanej sytuacji powinien zrobić starosta z ostateczną decyzją ustalającą linię brzegu, a co wydział GK? Starosta wydając decyzję ustalającą linię brzegu posiadał projekt przyjęty do zasobu i nie mógł posiadać takich informacji. Decyzja ustalająca linię brzegu została wydana na podstawie projektu rozgraniczenia gruntów, który spełnia wymogi art. 15 ustawy z 18.07.2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod.

Czy GK przyjmując operat potwierdziła poprawność jego sporządzenia, zgodność z danymi zawartymi w ewidencji, a także że odpowiada wymaganiom techniczo-prawnym?

Czy GK mogła przyjąć do zasobu dwa operaty techniczne dla tej samej działki? Jakie kroki powinny zostać podjęte, żeby rozwiązać opisany problem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX