Jak należy postąpić w przypadku braku możliwości przeprowadzenia wywiadu środowiskowego na potrzeby potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 sierpnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 22 lutego 2017 r.

PYTANIE

Jak należy postąpić w przypadku braku możliwości przeprowadzenia wywiadu środowiskowego na potrzeby potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej?

Szpital zwrócił się z wnioskiem o potwierdzenie prawa do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej osobie, której została udzielona w trybie nagłym pomoc na szpitalnym oddziale ratunkowym. Nie było możliwości przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w szpitalu, albowiem osoba przybywała w nim kilka godzin. Pracownik socjalny udał się w podane miejsce przebywania osoby, ale od innego mieszkańca usłyszał, że osoba ta wynajmuje pokój, pracuje w innym mieście, przyjeżdża tylko na weekendy, w tygodniu nie ma możliwości zastania jej. Wysłane zostało wezwanie do zgłoszenia się do OPS lub nawiązania kontaktu telefonicznego z pracownikiem socjalnym. Wysłany list wrócił do OPS jako zwrot. Pracownik socjalny udał się po raz kolejny pod wskazany adres i od innego wynajmującego pokój dowiedział się, że osoba ta już tam nie mieszka i nie zna jej aktualnego miejsca pobytu.

Co należy w takiej sytuacji zrobić?

Wydać decyzję odmowną?

Jeśli tak, to na jaki adres wysłać decyzję, skoro nie jest znane aktualne miejsce zamieszkania osoby?

Osoba nie jest znana, nigdy nie korzystała z pomocy OPS. Z posiadanych informacji wynika, że stały adres zameldowania ma w innym mieście, ale od ponad roku jej los nie jest znany pracownikom OPS z tego miasta.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX