Jak należy postąpić, jeśli klient kupujący mieszkanie u dewelopera podaje swoje dane do faktury jako osoba prywatna do której są wystawiane faktury zaliczkowe, a następnie podczas aktu notarialnego wskazuje, że kupuje to na firmę?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 11 lipca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w przypadku, jeżeli klient kupujący mieszkanie u dewelopera podaje swoje dane do faktury jako osoba prywatna do której są wystawiane faktury zaliczkowe, a następnie podczas aktu notarialnego wskazuje, że kupuje to na firmę i podaję dane swojej firmy i NIP to czy w przypadku prowadzenia pełnej księgowości należy jego dane poprawić w systemie księgowym (co oznacza, że dane archiwalne w systemie księgowym ulegają zmianie)?

Czy należy skorygować wszystkie faktury zaliczkowe poprzez wystawienie faktury korygującej, w której następuje kwota do zwrotu, a następnie kompensatą zostaje zaliczona na poczet faktury wystawionej pod datą aktu notarialnego jako faktura nabycia na całą wartość?

Zaznaczam, że aby rozliczyć faktury zaliczkowe należy pod danym numerem kontrahenta mieć wszystkie zaliczki, a następnie pod datą aktu następuje następuje rozliczenie zaliczek w formie faktury sprzedaży rozliczającej 100% zaliczek i do zapłaty jest już zero (VAT nie ma). Zaznaczam, iż nabywca otworzył swoją firmę przed podpisaniem aktu notarialnego, a nie wcześniej więc kwestia wystawienia noty korygującej od nabywcy odpada.

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access