Jak należy postąpić by zachować chronologię dokumentów księgowych przy procedurze wystawiania dat na wystawionych dowodach księgowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Niemiec Renata
Odpowiedzi udzielono: 14 marca 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy jednostką budżetową (Centrum Usług Wspólnych). Obsługujemy 5 gminnych jednostek (trzy jednostki oświatowe - zespoły szkolno-przedszkolne oraz dwie instytucje kultury) Dokumenty księgowe poszczególnych jednostek od kontrahentów wpływają bezpośrednio do jednostek, na miejscu dokumenty zostają opisane, podpisane pod względem merytorycznym oraz zatwierdzone przez kierownika jednostki a następnie trafiają do Centrum Usług Wspólnych w celu zadekretowania, zaksięgowania i wykonania dyspozycji kierownika danej jednostki. W momencie wpływu dokumentów osoba odpowiedzialna za sprawy kancelaryjne przybija pieczątkę wpływu na dokumencie. Do obsługi księgowej wykorzystujemy program specjalnie dedykowany. W momencie wprowadzania dokumentu wypełnia się dwie daty: data dokumentu i data operacji.

Czy obie daty są datami konkretnego dokumentu np. faktury?

I w jaki sposób powinna zostać dochowana chronologia dokumentów, czyli według dat wystawienia?

Czy w przypadku takiego obiegu dokumentu można przyjąć, że datą odpowiadającą za chronologię jest data wpływu dokumentów do Centrum i ją umieszczać w programie jako datę dokumentu i datę operacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX