Jak należy podjeść do rozliczenia kosztów kwalifikowalnych, jeżeli wykonawca w momencie udzielenia zamówienia podlegał wykluczeniu z postępowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kopacka-Biculewicz Marzena
Odpowiedzi udzielono: 7 maja 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający zawarł umowę o roboty budowlane w trybie przetargu nieograniczonego w oparciu o ustawę z 29.01.2004 r. Umowa była objęta dofinansowaniem ze środków UE. W trakcie jej realizacji nastąpiła konieczność wprowadzenia w jej treści zmian w zakresie zwiększenia wynagrodzenia o roboty dodatkowe oraz wprowadzenia zmian w zakresie przedmiotu umowy. Zmiany zgodne z art. 144 ust. 1 p.z.p. nie zostały finalnie wprowadzone aneksem do umów z racji notorycznego uchylania się wykonawcy od ich zawarcia. W konsekwencji zdarzeń zamawiający rozwiązał przedmiotową umowę z wykonawcą na podstawie art. 145a pkt 2 p.z.p.

W związku z powyższym jaki skutek prawny wywołało rozwiązanie przedmiotowej umowy, czy można uznać, iż umowa nie została w ogóle zawarta przez strony i w związku z czym aneksy do umów wprowadzające do niej zmiany również nie musiały być zawarte?

Czy zamawiający dokonując rozliczenia za wykonane roboty z wykonawcą może przedłożyć do refundacji IZ RPO koszty poniesione w związku z częściową realizacją inwestycji.

Jak w zaistniałych okolicznościach należy podjeść do rozliczenia kosztów kwalifikowalnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX