Jak należy określić, czy wymagane jest pozwolenie na wytwarzanie odpadów, jeżeli instalacja w jednym trybie pracy przekracza progi, ale gdy urządzenia pracują niezależnie - progi nie są przekraczane?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 12 lipca 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Proszę o interpretację art. 3 pkt 6 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś. Zakład posiada stacjonarne urządzenia techniczne pracujące w dwóch trybach w zależności od zapotrzebowania rynku:

a) tryb 1 - na zasadzie powiązania technologicznego pomiędzy wszystkimi urządzeniami – produktem końcowym jest wyrób gotowy, który może być wytworzony wyłącznie dzięki temu, że wszystkie urządzenia współpracują ze sobą (np. produktem końcowym są stoły sprzedawane do sklepów),

b) tryb 2 - na zasadzie pracy każdego urządzenia oddzielnie – produktem końcowym każdego urządzenia jest wyrób gotowy sprzedawany klientom (np. produktami końcowymi są części stołów sprzedawane klientom, którzy zajmują się montażem stołów: blaty stołów, nogi stołów).

Który tryb pracy należy wybrać w kontekście definicji instalacji (jedna instalacja czy wiele instalacji) i konieczności lub braku konieczności uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów?

W trybie 1 ilości odpadów (suma odpadów z wszystkich urządzeń) przekraczają progi zobowiązujące do uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów. W trybie 2 każde z urządzeń osobno wytwarza odpady w ilości mniejszej progi zobowiązujące do uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX