Jak należy liczyć hipotetyczną wartość netto, o której mowa w art. 23a pkt. 6 PIT? - OpenLEX

Jak należy liczyć hipotetyczną wartość netto, o której mowa w art. 23a pkt. 6 PIT?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 17 lipca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak należy liczyć hipotetyczną wartość netto, o której mowa w art. 23a pkt. 6 PIT?

Udzielamy leasingu samochodu na 2 lata i transakcja odbywa się w lipcu (nabycie, wydanie itd.), załóżmy że wartość początkowa wynosi 100.000 zł.

Czy wartość hipotetyczna netto to:

1) 100.000 zł - 60.000 zł (amortyzacja w 1 roku) - 24.000 zł(amortyzacja w drugim roku) = 16.000 zł, czy

2) 100.000 zł - 25.000 zł (amortyzacja w miesiącach od sierpnia do grudnia pierwszego roku) - 45.000 (amortyzacja w kolejnym roku) - 11.670 (amortyzacja liniowa od stycznia do lipca w ostatnim roku) = 18.330 zł

Czy w przypadku używanych środków trwałych można do wyliczania hipotetycznej wartości netto stosować odpisy amortyzacyjne o których mowa w 22j PIT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX