Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Gientka Mikołaj
Odpowiedzi udzielono: 16 kwietnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy dopuszczalne jest pod kątem ustawy o rachunkowości księgowanie faktur dotyczących kosztów bezpośrednich związanych z przychodami poprzedniego roku w poniższy sposób?

Firma (s.c.) otrzymywała faktury w styczniu i lutym 2020 r. dotyczące kosztów bezpośrednich (materiały, usługi podwykonawców) związane z osiągniętym przychodem z grudnia 2019 r. zarówno pod względem podatkowym i bilansowym zgodnie z zasadą memoriału i współmierności przychodów i kosztów były księgowane do grudnia 2019 r.

Czy dopuszczalne pod względem rachunkowości jest księgowanie faktury wystawionej w styczniu (dostawa też była w styczniu w następujący sposób: wartość netto Wn 4, Wn 224 (VAT do odliczenia w następnych okresach zgodnie z datą otrzymania faktury), wartość brutto na 21 rozrachunki z dostawcami?

Nadmienię, że taki sposób ujęcia przedmiotowych kosztów mam zapisany w polityce rachunkowości. Niepokoi mnie jednak kwestia salda rozrachunków z dostawcami, z niektórymi potwierdzamy salda na dzień 31 grudnia 2019 r.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?