Jak należy interpretować zapis dotyczący dopuszczalnej wartości stężenia wagowego metali ciężkich zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 19 listopada 2017 r.
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 17 lipca 2017 r.

PYTANIE

Jak należy interpretować zapis dotyczący dopuszczalnej wartości stężenia wagowego metali ciężkich (np. ołowiu) zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z 21.12.2016 r. w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym - dalej r.o.s.n.s.e.?

Firma zajmuje się składaniem podzespołów (w tym również części z metalu, tworzyw, szła, podzespołów elektronicznych), które mogą zawierać np. ołów. Po złożeniu powstają wyroby medyczne jak np. urządzenia myjące. Otrzymujemy różne informacje od dostawców części np. o braku zawartości ołowiu bądź określonej zawartości procentowej. Paragraf 4 pkt 2 r.o.s.n.s.e. daje możliwość odstępstw od zawartości podanych w r.o.s.n.s.e. w odniesieniu do załącznika III i IV do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/65/UE z 8.06.2011 r. w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym - dalej dyrektywa 2011/65/UE (w zależności od daty produkcji bądź rodzaju zastosowania).

Czy poziomy podane w r.o.s.n.s.e lub w załącznikach do dyrektywy 2011/65/UE dotyczą zawartości ołowiu w danej pojedynczej części (np. metalowej)?

Na przykład: Waga części A to 100 g, co przy przy 0,1 g ołowiu daje 0,1%.

Czy materiał jednorodny w takich produktach należy rozumieć jako sumę każdej z części wykonanej z metalu?

Na przykład: Waga części A to 100 g przy 0,1 g ołowiu (0,1%) + Waga części B to 50 g przy 0,02 g ołowiu (0,04%) = produkt o wadze 150 g z 0,14% ołowiu.

Jeśli tak, to jak liczyć różne rodzaje metali (żelazne i nieżelazne razem)?

Czy może należy liczyć udział w każdej części (niezależnie z jakiego jest materiału), traktując je jako materiał jednorodny (każda część z tworzywa i każda część z metalu)?

Jak zaliczyć dostarczane podzespoły elektroniczne (płytki drukowane/moduły) jako materiał jednorodny?

Jak określić materiał niejednorodny (kompaktowy)?

Czy w przypadku jakiejś włókniny, której warstwy można rozdzielić (jest to materiał niejednorodny?), każda z nich nie musi zawierać poziomów określonych dla materiałów jednorodnych?

Czy może nie należy liczyć takich materiałów w ocenie zawartości metali?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX