Jak należy interpretować regulacje nowego PZP odnoszące się do centralnego zamawiającego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowakowski Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 8 czerwca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W dyrektywie 2014/24/UE z 26.02.2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylająca dyrektywę 2004/18/WE w art. 2 ust 1 pkt 14 wskazano iż "scentralizowane działania zakupowe" oznaczają działania prowadzone w trybie ciągłym w jednej z następujących form: a) nabywania dostaw lub usług z przeznaczeniem dla instytucji zamawiających; b) udzielania zamówień publicznych lub zawierania umów ramowych na roboty budowlane, dostawy lub usługi z przeznaczeniem dla instytucji zamawiających. Polski ustawodawca w art. 44 ust 1 pkt 1 i 2 n.p.z.p. posługuje się natomiast określeniami "odsprzedaż" i "na rzecz zamawiających" oraz "nabywania produktów".

Jak zatem należy rozumieć określenie "odsprzedaż" czy zgodnie z dyrektywą, tj. jako przeznaczenie na rzecz instytucji zamawiających czy też w myśl kodeksu cywilnego jako sprzedaż?

I jak w praktyce jednostka samorządu terytorialnego może prowadzić działalność polegająca "na odsprzedaży", podczas gdy nie jest uprawniona do prowadzenia działalności gospodarczej i wręcz nie może odsprzedawać swoim jednostkom organizacyjnym (jednostki budżetowe) zakupionych rzeczy, gdyż dokonywałaby odsprzedaży samej sobie?

Czy między pojęciem "nabywanie produktów" a dostawą należy postawić znak równości?

Kolejny aspekt stanowi definicja "udzielania zamówień", która została wprowadzona do nowego PZP. Zgodnie z nią przez udzielnie zamówienia należy rozumieć zawarcie umowy ws. zamówienia publicznego. Pojęciem tym posłużono się w art. 44 ust 1 pkt 2 n.p.z.p., czy zatem należy przyjąć iż takie zredagowanie przepisu wskazuje, iż zakres działalności centralnego zamawiającego ma być ograniczony wyłącznie do zawarcia umowy?

Czy też zgodnie z motywem 69 dyrektywy centralny zamawiający może działać jako pośrednik prowadzący postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego i tym samym drugim z pól jego działania jest przeprowadzenie całego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego?

Na marginesie należy wskazać, iż dyrektywa nie zawiera definicji udzielenia zamówienia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX