Jak należy interpretować opis procesu czyszczenia powierzchni produktów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 5 listopada 2020 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 2 września 2019 r.

PYTANIE

Jak należy interpretować opis procesu czyszczenia powierzchni produktów określony w załączniku nr 9 rozporządzenia Ministra Środowiska z 1.03.2018 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów (Dz.U. z 2018 r. poz. 680) - dalej r.s.e.i.?

Powołując się na zapis z w/w rozporządzenia definicji czyszczenia powierzchni produktów: "proces polegający na stosowaniu rozpuszczalników organicznych w celu usunięcia zanieczyszczeń z powierzchni produktów, łącznie z odtłuszczaniem, z wyjątkiem czyszczenia na sucho" można uznać, iż dany proces nie podlega po standardy emisyjne, jeżeli w procesie czyszczenia nie prowadzi się operacji odtłuszczania?

Firma prowadząca proces produkcji klisz uznaje, iż w ich przypadku proces wymywania monomeru polega na wymywaniu za pomocą rozpuszczalnika nienaświetlonych miejsc na kliszach (usuwaniu części nieutwardzonych w trakcie naświetlania) i stanowi operację techniczną mającą na celu wytworzenie tzw. "reliefu" z użyciem środków chemicznych, nie będąc jednocześnie wprost operacją związaną z usuwaniem zanieczyszczeń. Spółka uznaje, iż proces czyszczenia odbywa się na końcowym etapie produkcji - w trakcie doświetlania form promieniowaniem UVC, w celu usunięcia kleistości. Proces ten zachodzi bez udziału substancji organicznych.

Czy organ może uznać wyjaśnienia spółki, stwierdzając tym samym, iż wyżej opisany proces nie jest procesem czyszczenia zgodnie z wyżej wymienioną definicją i w tym przypadku odstąpić od określenia dla tego procesu standardów emisyjnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX