Jak należy interpretować określenie "przyłącze kanalizacyjne" zawarte w Ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jastrzębski Maciej
Odpowiedzi udzielono: 5 października 2009 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Proszę o wyjaśnienie interpretacji określenia "przyłącze kanalizacyjne" użyte w Ustawie z dnia 07 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków.

Jesteśmy spółdzielnią mieszkaniową, zarządzamy nieruchomościami budynkowymi. Na terenie osiedlowym usytuowane są m.in. rurociągi kanalizacji sanitarnej ze studniami. Właścicielem gruntu jest spółdzielnia, właścicielem osiedlowej sieci kanalizacji sanitarnej wraz ze studzienkami jest przedsiębiorstwo wodociągowe.

Przy zawieraniu umowy m.in. na odbiór ścieków, przedsiębiorstwo wodociągowe ustaliło granicę odbioru ścieków z budynku - pierwsza studzienka od strony budynku. Do obowiązków i własności spółdzielni zaliczyło naprawy, remont, konserwację wewnętrznej instalacji sanitarnej i odcinka kanalizacji sanitarnej od ściany budynku do wylotu z pierwszej studzienki licząc od strony sieci zewnętrznej. Obrazowo sytuacja wygląda tak, że całą sieć kanalizacji sanitarnej tzn. rurociągi utrzymuje i konserwuje przedsiębiorstwo wodociągowe natomiast utrzymanie, konserwacja i remont studzienek nabudowanych na tej sieci należałaby do spółdzielni. Z powyższą interpretacją nie zgadzamy się.

Zgodnie z naszą interpretacją, przyłącze kanalizacyjne - jest to odcinek przewodu łączący wewnętrzną instalację kanalizacyjną budynku do pierwszej studzienki licząc od strony budynku (bez tej studzienki).

Zgodnie z interpretacją przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego - jest to odcinek przewodu łączący wewnętrzną instalację kanalizacyjną budynku za pierwszą studzienką licząc od strony budynku.

Taka interpretacja powoduje, że przedsiębiorstwo wodociągowe ceduje na spółdzielnię wszelkie remonty, konserwacje studzienki, z czym nie zgadzamy się.

W związku z powyższym prosimy o wyjaśnienie, czy w powyższym przypadku:

1.

pierwsza studzienka winna być zaliczona do "przyłącza kanalizacyjnego":

2.

pierwsza studzienka winna być zaliczona do "urządzeń sieci"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX