Jak należy interpretować § 6 r.w.t. w zakresie określenia wysokości budynku w kontekście zakwalifikowania go do grupy wysokości budynków N lub ŚW?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mazurkiewicz Jakub
Odpowiedzi udzielono: 23 marca 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak należy interpretować § 6 r.w.t. w zakresie określenia wysokości budynku w kontekście zakwalifikowania go do grupy wysokości budynków N lub ŚW?

Biuro projektuje budynek handlowy, który posiada trzy kondygnacje nadziemne, w tym parter i piętro o funkcji handlowej oraz drugie piętro (tylko część rzutu), na którym zlokalizowane zostaną pomieszczenia techniczne, takie jak kotłownia, maszynownia chłodu oraz przystanek windy wraz z przedsionkiem.

Razem z drugim piętrem budynek przekracza wysokość 12 m, co powoduje, że należy zakwalifikować go jako średnio wysoki i klasę B. Gdyby jednak oprzeć się na wykluczeniu które mówi, że do wysokości nie trzeba doliczać takich pomieszczeń technicznych jak kotłownia maszynownia windy, można by zaliczyć ten budynek jako niski w klasie C wtedy do izolacji na płaskim dachu nad kondygnacją handlową pierwszego piętra, budynek ma wysokość mniejszą niż 12 m. Dylemat polega na interpretacji przepisu § 6 r.w.t.

Przypisy w tym zakresie są dość zawiłe - np. słowo bądź. użyte w tym zapisie sugeruje, że można wybrać albo wariant "do górnej powierzchni najwyżej położonego stropu, łącznie z grubością izolacji cieplnej i warstwy ją osłaniającej, bez uwzględniania wyniesionych ponad tę płaszczyznę maszynowni dźwigów i innych pomieszczeń technicznych";

albo wariant "do najwyżej położonego punktu stropodachu lub konstrukcji przekrycia budynku znajdującego się bezpośrednio nad pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi" (ten fragment dałby możliwość zakwalifikowania opisanego budynku do klasy C).

Kto lub co decyduje o tym, który wariant można wybrać, albo który wariant wybierze organ dopuszczający budynek do użytkowania?

Określenie "ponad tę płaszczyznę" odnosi się bezpośrednio do płaszczyzny ocieplenia łącznie z grubością izolacji, która mieści się na najwyżej położonym stropie. Drugie piętro jest w całości izolowane termicznie wraz z dachem tej części budynku.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX