Jak należy ewidencjonować przychody i koszty związane z rekultywacją wysypiska i koszty ponoszone po rekultywacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Zarzycki Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 20 grudnia 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorstwo zajmujące się m.in. zbieraniem odpadów korzystało ze składowiska i pobierało opłaty za wywóz nieczystości. Po zamknięciu tego składowiska ma obowiązek rekultywacji i monitorowania składowiska. Przedsiębiorstwo wykona prace rekultywacyjne w wysokości ok. 1,5 mln złotych (na wartość ok. 0,5 mln złotych otrzyma dotację). Składowisko jest już nieczynne, po wykonaniu rekultywacji nie będzie przynosiło przychodów (być może niewielkie przychody uda się uzyskać ze sprzedaży energii elektrycznej z instalacji odgazowującej składowisko). Okres monitorowania składowiska po jego zamknięciu, wymagany przez przepisy, to 30 lat. W okresie monitorowania ponoszone będą również nieznaczne koszty bieżące na monitorowanie.

Jak należy ewidencjonować przychody i koszty związane z rekultywacją wysypiska i koszty ponoszone po rekultywacji (związane z bieżącym monitorowaniem obiektu)?

Czy nakłady poniesione na rekultywację są kosztem w momencie poniesienia, rozliczanym jednorazowo czy w czasie i jak ustalić prawidłowy czas rozliczania kosztów?

Czy może nakłady na rekultywację będą stanowiły środek trwały i podatnik ustali dla celów rachunkowości jego okres amortyzacji?

Czy te rozwiązania zależą od samego podatnika i powinno się zastosować odpowiedni zapis w polityce rachunkowości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX