Jak najkorzystniej w świetle podatku VAT, w ramach działalności gospodarczej, sprzedać posiadaną przez nas rozpoczętą inwestycję? - OpenLEX

Jak najkorzystniej w świetle podatku VAT, w ramach działalności gospodarczej, sprzedać posiadaną przez nas rozpoczętą inwestycję?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 sierpnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 29 czerwca 2017 r.

PYTANIE

Jesteśmy małżeństwem nie posiadającym rozdzielności majątkowej. Żona nie pracuje, nie osiąga żadnych dochodów, ja prowadzę jednoosobową firmę budowlaną, jestem także czynnym płatnikiem VAT. W 2016 r. kupiliśmy ze wspólnego majątku działkę i zaczęliśmy budować dla siebie dom mieszkalny. Niestety zmieniła nam się sytuacja rodzinna i nie jesteśmy w stanie dalej finansować tej budowy. Chcemy sprzedać nieruchomość w ramach działalności gospodarczej, lecz nie wiemy jakie pociągnie to za sobą skutki w podatku VAT i jak to zrobić najkorzystniej dla nas. Możemy założyć z żoną spółkę i wnieść nieruchomość w ramach aportu do spółki, lub założyć działalność tylko na żonę, a może wprowadzić tą nieruchomość do mojej firmy jako towar handlowy, ale wiele kosztów budowy nie mamy udokumentowanych. Posiadane przez nas dokumenty na budowę to faktycznie połowa poniesionych nakładów.

Jak najkorzystniej w świetle podatku VAT, w ramach działalności gospodarczej, sprzedać posiadaną przez nas rozpoczętą inwestycję?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX