Jak najkorzystniej ojciec może przekazać córce mieszkanie odziedziczone w spadku 3 lata temu, aby uniknąć konieczności zapłaty podatku, także w przypadku późniejszej sprzedaży mieszkania przez córkę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 2 sierpnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Otrzymałem mieszkanie w spadku 3 lata temu, w testamencie dziedziczyłem 87%, pozostałem 13% innych członków rodziny, których to spłaciłem. Chcę po tych 3 latach sprzedać to mieszkanie i pieniądze przekazać córce, ale jednocześnie uniknąć podatku PIT. Dlatego zamiast sprzedaży rozumiem, że lepszym rozwiązaniem jest przekazanie w formie darowizny tego mieszkania córce, która zamierza kupić dom i zaciągnąć kredyt w tym celu. Moje pytania do tej transakcji:

Czy przekazanie darowizny mieszkania mojej córce generuje podatek od spadków i darowizn (córka nie ma żadnej nieruchomości w Polsce, nie ma najmu itd.) jeśli ona sprzeda je nie mieszkając w nim 5 lat? Czy moja córka sprzedając w ciągu roku, czyli przed upływem 5 lat darowane mieszkanie będzie musiała zapłacić podatek od sp. i dar. jeśli uzyskane śr. pien. przeznaczy na spłatę kredytu na kupno domu w ciągu 2 lat (z przepisów rozumiem że nie zapłaci podatku, ale chce się upewnić)? Chcę się upewnić - z przepisów jak rozumiem wynika że kredyt na dom powinien być zaciągnięty przed sprzedażą mieszkania z którego środki będą na własne cele mieszkaniowe tj. spłatę kredytu na dom, aby zastosować zwolnienie? Czy córka może darować pieniądze ponad 100 tys. zł bratu (samotny) bez płacenia podatku z obu stron na gruncie PIT i od spadków i darowizn?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX