Jak na gruncie VAT najkorzystniej rozliczyć sprzedaż wraku samochodu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2015 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 15 maja 2015 r.

PYTANIE

W październiku 2014 r. otworzyłam jednoosobową działalność gospodarczą i wprowadziłam do ewidencji środków trwałych samochód, którego jestem współwłaścicielem w 90%. Amortyzacje naliczam od listopada 2014 r. Jestem czynnym podatnikiem VAT, nie odliczałam (ani nie miałam prawa do odliczenia VAT-u) przy nabyciu tego samochodu, gdyż zakupiłam go wraz ze współwłaścicielem w 2010 r. jako osoby prywatne. W kwietniu 2015 r. uległam wypadkowi i ubezpieczyciel orzekł szkodą całkowitą z OC sprawcy. Odszkodowanie składa się z wartości odszkodowania w kwocie brutto a także wartości pojazdu (wraku) również w kwocie brutto. Odszkodowanie w kwocie brutto ubezpieczyciel mi wypłacił. Nie pozostanie mi nic innego, jak sprzedać ten wrak chętnemu mechanikowi.

Jak najkorzystniej mam rozliczyć tą transakcję, aby nie płacić podatku od towarów i usług?

Na gruncie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT zastanawiam się nad wycofaniu tego samochodu z ewidencji środków trwałych do mojego majątku prywatnego i współwłaściciela a następnie jego sprzedaż na umowę cywilnoprawną (bez wystawiania faktury).

Czy mogę taką transakcję przeprowadzić, i czy rzeczywiście nie powstanie zobowiązanie podatkowe na gruncie ustawy o VAT?

Czy muszę dokonać korekty VAT z tytułu drobnych napraw tego samochodu, które wystąpiły odkąd rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej?

Odliczałam z tego jedynie 50% VAT i suma tego odliczonego VAT z tytułu napraw i wymiany opon wyjdzie ok 50 złotych.

Czy istnieje jakieś lepsze rozwiązanie w tej sytuacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX