Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 22 września 2015 r.
Autor odpowiedzi: Tomczyk Edward
Odpowiedzi udzielono: 20 kwietnia 2010 r.

PYTANIE

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (prowadziła PKPIR) wniosła do nowo powstałej spółki z o.o. majątek w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a w zamian otrzymała udziały. Na majątek składały się poniesione przez tę osobą fizyczną (przedsiębiorcę) nakłady na adaptację budynków do celów prowadzenia działalności gastronomicznej (w chwili ich wniesienia jeszcze nie zakończono tej inwestycji), środki trwałe w postaci maszyn i urządzeń gastronomicznych, sprzętu komputerowego, które były wcześniej wykorzystywane przez przedsiębiorcę i amortyzowane, ponadto wyposażenie - środki niskocenne poniżej 3.500 zł., zapasy surowców, które będą zużyte bezpośrednio do produkcji dań, towary do dalszej odsprzedaży, środki czystości, opakowania, materiały biurowe (papier ksero, spinacze, znaczki pocztowe, kredki, dziurkacze itd.).

W wyniku wniesienia powyższego majątku bilansowo powstała nadwyżka otrzymanych udziałów nad wniesionym majątkiem, tzw. dodatnia wartość firmy.

Jak na gruncie prawa bilansowego rozliczyć powyższe zdarzenie gospodarcze? Jak ująć je w księgach? Jak bilansowo ustalić wartość firmy i czy w przypadku dodatniej wartości firmy można ją amortyzować bilansowo i w jakim okresie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację