Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 19 stycznia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak mam rozliczać wydatki na działalność gospodarczą prowadzoną w części własnego mieszkania?

Do prowadzenia działalności przeznaczyłem jeden pokój o powierzchni 15 m2 w stosunku do mieszkania 60 m2. Zaznaczam, że nie zgłosiłem działalności do podatku od nieruchomości w urzędzie gminy zgodnie z art. 22g ust. 10 u.p.d.o.f.

Czy zatem mogę zaliczać w koszty działalności wydatki mieszkaniowe (czynsz, woda, gaz, prąd) w wysokości całego rachunku oraz całość wydatków na remont tego pokoju i mebli do niego?

Czy mam w ogóle obowiązek zarejestrować się do podatku od nieruchomości w związku z przeznaczeniem jednego pokoju na działalność?

Czy do powierzchni przeznaczonej na działalność mogę doliczyć powierzchnię łazienki, toalety, kuchni, aby zwiększyć koszt czynszu dotyczący działalności gospodarczej?

Czy jeśli zgłoszę działalność do podatku od nieruchomości w urzędzie gminy, to mogę amortyzować powierzchnię przeznaczoną na lokal wg wyceny niezależnego rzeczoznawcy zamiast stosować stawkę wyceny 988 zł za m2, oraz czy mogę zamiast stawki 1,5% zastosować stawkę 10% jako lokal używany, ponieważ ja jestem właścicielem mieszkania od 2001 r., a budynek jest z lat 70.?

Czy wydatki na media rozliczać w proporcji w kwotach brutto, czy netto?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację