Jak, mając na uwadze przepisy i porozumienia które weszły od 2015 r., do dzisiaj powinien przebiegać w kolejności proces podwyżki dla pielęgniarek?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 28 czerwca 2022 r.
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 3 czerwca 2019 r.

PYTANIE

Wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek miało wzrosnąć co najmniej o 1100 zł, a od 1 lipca 2019 r. - o kolejne 100 zł. To efekt porozumienia zawartego w lipcu br. między ministrem zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia, Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych i Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych, zwanego "pakietem Szumowskiego", do tego dochodzą też przepisy odnośnie płacy minimalnej pracowników wykonujących zawody medyczne. Jednak regulacje dotyczące podwyżek dla pielęgniarek nie są jednolite i rozproszone jeszcze w innych przepisach. Jednak powstaje tu zasadnicze pytanie o kolejność przyznawania podwyżek .Problem polega na tym, że w zależności od tego, które zasady zastosujemy najpierw może się zdarzyć, że dana podwyżka uniemożliwi przydzielenie kolejnej ze względu na przekroczenie określonego progu płacowego i w konsekwencji pielęgniarka nie otrzyma wszystkich gwarantowanych kwot. Przepisy nie regulują i tej kwestii i są niejednoznaczne.

W związku z tym faktem proszę o odpowiedź jak mając na uwadze przepisy i porozumienia, które weszły od 2015 r. do dzisiaj powinien przebiegać w kolejności proces podwyżki dla pielęgniarek?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX