Jak ma wyglądać procedura administracyjna zmierzająca do przeniesienia koncesji na wydobywanie kopaliny po zmarłym ojcu na syna, który jest spadkobiercą przedsiębiorstwa ojca w spadku oraz zarządcą sukcesyjnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Oziemska Sara
Odpowiedzi udzielono: 23 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak ma wyglądać procedura administracyjna zmierzająca do przeniesienia w trybie art. 42 ust. 2 ustawy z 5.07.2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw - dalej u.z.s. koncesji na wydobywanie kopaliny po zmarłym ojcu na syna, który jest spadkobiercą przedsiębiorstwa ojca w spadku oraz zarządcą sukcesyjnym?

Jakie dokumenty ma przedłożyć syn jako właściciel przedsiębiorstwa w spadku, które potwierdzą, że spełnione są warunki do uzyskania tej decyzji, czyli koncesji (oprócz prawa do informacji geologicznej, wypisu z rejestru gruntów, oświadczenia o przejęciu warunków i obowiązków koncesji) - czy są to wszystkie warunki i dokumenty, które wnioskodawca składa przy wniosku o uzyskanie koncesji na wydobywanie kopalin, zgodnie z art. 24 i 26 ustawy z 9.06.2011 r. Prawo geologiczne i górnicze - dalej pr.geol.?

Jaką nazwą firmy ma posługiwać się syn: nazwą swojej firmy (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) - bo chyba nie nazwą firmy w spadku po ojcu (też osoba fizyczna)?

Czy należy pobrać opłatę skarbową w wysokości 10zł od zmiany koncesji?

Jaką przyjąć podstawę prawną z pr.geol. oraz ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. (zgodnie z art. 34 pr.geol. nie stosuje się art. 155 k.p.a. do zmiany koncesji)?

Czy wniosek powinien być uzgodniony przez Wójta Gminy i zaopiniowany przez Marszałka i Okręgowy Urząd Górniczy, skoro oprócz nazwy przedsiębiorcy nic się w koncesji nie zmieni?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX