Jak ma postąpić organ, jeśli geodeta upoważniony przez wójta, wysłał zawiadomienie o terminie rozprawie granicznej na adres wnioskodawców, który jest nieaktualny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 24 czerwca 2019 r.

PYTANIE

Jak ma postąpić organ administracji publicznej, jeśli geodeta upoważniony przez wójta, wykonujący czynności rozgraniczeniowe, wysłał zawiadomienie o terminie rozprawie granicznej na adres wnioskodawców z ewidencji gruntów i budynków, który jest nieaktualny?

Właściciele działki podlegającej rozgraniczeniu i zarazem wnioskodawcy wnoszący o rozgraniczenie swojej nieruchomości z sąsiednią nie zmienili adresu zamieszkania w ewidencji gruntów i budynków, a wójt w postanowieniu nie określił aktualnego adresu zamieszkania podanego przez właścicieli działki we wniosku ze względu na przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. W związku z tym geodeta prowadzący rozgraniczenie otrzymując zwroty nadanych zawiadomień skorzystał z art. 32 ust. 3 ustawy z 17.05.1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2017 r. poz. 2101) – dalej pr. geod. i przeprowadził czynności rozgraniczeniowe w terenie w obecności tylko jednej strony, sporządził protokół graniczny, który wraz z dokumentacją został włączony do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Dodatkowo niepowiadomieni przez geodetę wnioskodawcy nie zgadzają się z ustaloną granicą pod ich nieobecność, ale zaznaczają także, że nie chcą, aby sprawa została skierowana do sądu rejonowego ze względu na zbyt wysokie koszty.

Czy można wydać decyzję zatwierdzającą przebieg granic nieruchomości, czy umorzyć postępowanie administracyjne i przekazać je do sądu?

Czy wnioskodawca może cofnąć swój wniosek na tym etapie?

Czy będzie można ponownie przeprowadzić rozgraniczenie tej samej nieruchomości z tą samą sąsiednią nieruchomością w przypadku dalszego sporu co do przebiegu tej granicy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX