Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 24 kwietnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przepisy o uldze termomodernizacyjnej mówią o 3 latach, czy mogę zacząć 1 inwestycję w 2019 i mam czas na rozliczenie jej wydatków w PIT w okresie 3 lat, a w 2020 zacznę inną inwestycję termomodernizacyjną i będę musiała ją zakończyć w okresie do 2023?

W art. 26h ust. 1 PIT jest mowa o 1 przedsięwzięciu termomodernizacyjnym które musi być ukończone w okresie 3 lat od pierwszego wydatku. Natomiast w ust. 2 mamy mowę o tym, że limit 53.000 dotyczy wielu przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Czy można to interpretować tak: jeśli podatnik wykona najpierw wymianę pieca - jako jedno przedsięwzięcie termomodernizacyjne, które wykona w okresie 3 lat od pierwszego wydatku, następnie zacznie inne przedsięwzięcie termomodernizacyjne, np. fotowoltaikę na domu, gdzie pierwszy wydatek poniesie w innym okresie np. 2 lata później od pierwszego wydatku dotyczącego wymiany pieca - czy wspomniane przepisy będą miały wówczas zastosowanie?

Czy można uznać, że oczywiście kwota ulgi na 1 podatnika w ramach wszystkich przedsięwzięć wynosi 53.000 zł, ale terminy ich realizacji mogą mieć różny zakres czasowy, przy zachowaniu 3 lat o momentu rozpoczęcia, ale każdego odrębnego przedsięwzięcia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?