Jak księgować operacje finansowe dotyczące zakupu kontraktów terminowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gientka Mikołaj
Odpowiedzi udzielono: 7 maja 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. założyła rachunek bankowy maklerski. Dostarcza do księgowości wyciąg bankowy maklerski z operacji finansowych oraz szczegółową historię transakcji zakupu kontraktów terminowych (zakup/sprzedaż kilku instrumentów miesięcznie). Księgowy otrzymując te zestawienia, dodatkowo mając podsumowanie środków finansowych wie ile spółka np. straciła w danym miesiącu. Zakup i sprzedaż kontraktu terminowego zamyka się w obrębie kilku dni.

Czy księgowy może, mając dokumenty potwierdzające, że spółka w miesiącu X, straciła kwotę 3.000 zł, zaksięgować to dekretem WN 751 Koszty finansowe Ma 135 Rachunek bankowy maklerski?

Czy jednak nie, i musi analizować każdy instrument oddzielnie, poprzez zakup i sprzedaż, czyli księgując całą wartość sprzedaży na 750 Przychody finansowe (135/750) i koszty związane ze zbyciem instrumentów na 751 Koszty finansowy zakładając, że jeden instrument kupowany/sprzedawany jest kilkukrotnie w miesiącu (751/134 Inne inwestycje krótkoterminowe), czy księgowanie takich wartości nie zawyży obrotów na kontach przychody i koszty finansowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX