Jak klasyfikować umowę zlecenia z osobą fizyczną na usługę szkoleniową dla pracowników?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gąsiorek Krystyna
Odpowiedzi udzielono: 31 lipca 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W dniu 16 lipca 2015 r. weszła w życie nowelizacja klasyfikacji budżetowej. Zmieniono zapis w zakresie paragrafu 470, który należy stosować od 1 stycznia 2016 r. Zmiana polega na tym, że w opisie tego paragrafu pojawiło się m.in. następujące zdanie: "Niezależnie od rodzaju działalności szkoleniowej paragraf ten uwzględnia również wydatki stanowiące wypłatę wynagrodzenia z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenie, których przedmiotem są szkolenia pracowników".

Czy zatem, jeśli podpiszemy umowę zlecenia z osobą fizyczną, która przeprowadzi usługę szkoleniową dla pracowników, to wydatek taki należy klasyfikować do paragrafu 470?

Obecnie tego typu wydatki klasyfikujemy do paragrafu 417. Zmiana przewiduje, że do paragrafu 470 należy zaliczać wszystkie koszty związane ze szkoleniem, w tym również ponoszone koszty dojazdów, zakwaterowania i wyżywienia.

Czy zatem wypłacane na podstawie delegacji służbowej diety, ryczałt za przejazdy oraz inne wydatki np. opłaty parkingowe (delegacja związana z wyjazdem na szkolenie) również należy rozliczać w paragrafie 470?

Obecnie koszty delegacji służbowej rozliczamy w paragrafie 441 lub 442.

Czy dietę można uznać za koszty wyżywienia a ryczałty za dojazdy jako koszty dojazdu, natomiast ryczałt za nocleg jako koszty zakwaterowania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX