Jak interpretować obecnie znowelizowany i zaostrzony art. 183 § 1 k.k.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 sierpnia 2022 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 18 grudnia 2019 r.

PYTANIE

Jak interpretować obecnie znowelizowany i zaostrzony art. 183 § 1 ustawy z 6.06.1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 2019 r. poz. 1950) - dalej k.k.?

We wrześniu 2019 r. bardzo zaostrzono art. 183 k.k. dot. nielegalnego składowania i przetwarzania odpadów. Obecnie artykuł ten wskazuje, że jeżeli gospodarowanie odpadami następuje w taki sposób, że może m.in. spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, to następuje wyczerpanie znamion tego artykułu. Usunięto słowo "istotne" odnoszące się do obniżenia jakości komponentów środowiska oraz "w znacznych rozmiarach" odnoszące się do zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym. W związku z powyższym znowelizowany artykuł wskazuje, że jakakolwiek np.: awaria w zakładzie przemysłowym związana z odpadami podlega pod art. 183 § 1 k.k., gdyż jakikolwiek wyciek odpadów (np. w postaci płynnej) powoduje obniżenie jakości powierzchni ziemi (bez analizy skali tego zdarzenia). Druga sytuacja to gromadzenie odpadów ciekłych w jednym zbiorniku DPPL o pojemności 1000 l bezpośrednio na gruncie, które w świetle tego artykułu jest sposobem magazynowania odpadów w taki sposób, że może to spowodować obniżenie jakości powierzchni ziemi.

Czy istnieją jakieś nowe wytyczne bądź interpretacje prawne dotyczące właściwego formułowania odniesień do tego artykułu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX