Jak interpretować nowe przepisy o mikrorachunkach podatkowych w kontekście zapłaty podatków przez spółkę jawną i jej wspólników?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 27 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak interpretować przepisy Ordynacji podatkowej na gruncie organizacji nie posiadającej osobowości prawnej, jaką jest spółka jawna, w przypadku której podatnikiem i płatnikiem podatku VAT oraz PIT-4 jest spółka, a podatnikami i płatnikami podatku dochodowego z tytułu prowadzonej działalności są sami wspólnicy spółki.

Czy z rachunku bankowego spółki można nadal płacić podatek dochodowy PIT-36 lub PIT-36L za jej wspólników w sytuacji kwot wyższych niż 1.000 zł? Jak te przepisy rozumieć w kontekście faktu, iż spółka nie ma osobowości prawnej i w związku z tym nie musi narzucać swoim wspólnikom żelaznej dyscypliny w zakresie korzystania z pieniędzy wypracowanych w ramach prowadzonej przez spółkę (i jej wspólników) działalności gospodarczej? A jak w tym kontekście rozumieć z art. 62b § 1 pkt 3 – czy spółka jest "innym podmiotem"?

Czy spółka jest "osobą trzecią" w myśl przepisu art. 62 § 5 i co to konkretnego oznacza dla spółki i dla jej wspólników? Czy termin "osoba trzecia" i "inny podmiot" użyte w Ordynacji są tożsame?

Jakiego identyfikatora: NIP prywatnego, czy PESEL należy użyć generując Indywidualny rachunek bankowy – "mikrorachunek" dla wspólników, zgodnie z art. 61b § 1? Czy interpretacje z tego zakresu dotyczą również innych spółek osobowych wymienionych w Kodeksie spółek handlowych oraz spółki cywilnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX