Jak gmina powinna zaewidencjonować zwrot kwoty, która została wpłacona na poczet budowy wodociągu, jeżeli budowa nie została zrealizowana?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nagórek Marcin
Odpowiedzi udzielono: 30 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W 2006 roku gmina podpisała z mieszkanką umowę, której przedmiotem było współfinansowanie wykonania sieci wodociągowej. Zgodnie z zawartą umową odbiorca zobowiązany był do uiszczenia opłaty na rzecz budowy wodociągu i wpłacił wymaganą kwotę, jednak inwestycja polegająca na wybudowaniu sieci wodociągowej nie została zrealizowana przez gminę.

Czy w związku z powyższym gmina powinna podpisać porozumienie dotyczące rozwiązania umowy z 2006 roku?

Ponadto w bieżącym roku mieszkanka wystąpiła z pismem do gminy o zwrot kwoty, która została wpłacona na poczet budowy wodociągu.

W związku z tym zwracamy się z prośba o wskazanie działu, rozdziału i paragrafu, z których można byłoby dokonać zwrotu uiszczonej kwoty. Należy dodać również, że parę lat temu o zwrot opłaty wodociągowej wystąpił mieszkaniec gminy. Sprawa trafiła do sądu i na podstawie wyroku sąd nakazał zwrócić mieszkańcowi koszty opłaty wraz z odsetkami ustawowymi oraz kosztami procesu. W powyższym przypadku gmina dokonała zwrotu jako odszkodowanie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX