Jak doręczać decyzję, jeżeli wniosek składa podmiot nie będący właścicielem nieruchomości a właściciel wyraża jedynie zgodę na wyłączenie gruntu na jego działce a nie jest zainteresowany postępowaniem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 29 grudnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych - dalej u.o.g.r.l., oraz art. 104 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a., na wniosek właściciela (sprecyzowany w art. 4 pkt 4 u.o.g.r.l.) starosta (prezydent na prawach starosty) wydaje decyzje administracyjne zezwalające na wyłączenie gruntu rolnego, umarza postępowanie (art. 11. ust 1. u.o.g.r.l.). Wydanie decyzji następuje na wniosek właściciela (art. 4 pkt 4 u.o.g.r.l.).

Jak doręczać decyzję (określać stronę), jeżeli wniosek składa podmiot, osoba nie będąca właścicielem nieruchomości a właściciel wyraża jedynie zgodę (pisemną) na wyłączenie gruntu na jego działce, nie jest zainteresowany postępowaniem?

Często jest zawarta przedwstępna umowa sprzedaży z np. z deweloperem, który występuje z wnioskiem do organu o wyłączenie gruntu załączając przedmiotową zgodę właściciela (współwłaścicieli).

Czy w powyższym przypadku decyzję otrzymują np. "pełnomocnik dewelopera" i "aa", natomiast właściciel "do wiadomości", czy otrzymują wszyscy?

Podobna wątpliwość występuje jeżeli z wnioskiem występuje jeden ze współwłaścicieli nieruchomości a pozostali współwłaściciele wyrażają jedynie zgodę na wyłączenie nie uczestnicząc w realizacji inwestycji i nie chcąc jednemu inwestorowi jej utrudniać. Jak doręczać decyzję? Czy do wszystkich współwłaścicieli czy "otrzymuje" wnioskodawca a wyrażającym zgodę "do wiadomości"?

Ostatnią wątpliwość budzi wniosek o wyłączenie gruntów które po sprawdzeniu w oparciu o materiały będące w posiadaniu organu (mapy glebowe), zgodnie z art. 11. ust. 1 u.o.g.r.l. nie wymagają wydania decyzji administracyjnej zezwalającej na wyłączenie gruntu – są to np. grunty klasy RIV – RVI pochodzenia mineralnego. Wiadomym jest, że postępowanie kończy się umorzeniem – art. 105 k.p.a. Czy w tym przypadku, jeżeli we wniosku brak zgody współwłaścicieli wzywać do uzupełnienia, czy wysyłać decyzję umarzającą do wszystkich?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX