jak dokumentować transakcje z nierezydentami, aby możliwe było korzystanie z preferencyjnych stawek zawartych w umowach międzynarodowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 23 kwietnia 2019 r.

PYTANIE

Jesteśmy spółką z branży telekomunikacyjnej. Dokonujemy płatności dla podmiotów zagranicznych z tytułu opłat licencyjnych za programy telewizyjne. Jednocześnie pobieramy zryczałtowany podatek (WHT) zgodnie z art. 21 CIT. Stosujemy zwolnienia wynikające z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i odprowadzamy podatek u źródła w wysokości 5% lub 10%. W związku z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zmieniają się zasady stosowania zwolnień. Realizowane przez nas płatności na rzecz jednego podmiotu nie przekraczają 2.000.000 zł (art. 26 ust. 1 CIT).

Czy w takiej sytuacji wystarczająca dokumentacja do zastosowania obniżonej stawki podatku to certyfikat rezydencji, określenie beneficjenta rzeczywistego (beneficial owner) i dochowanie należytej staranności?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 lub 22 ust. 1 CIT płatności powyżej 2.000.000 zł, co do zasady, należy opodatkować wg stawki 19 lub 20%. Do zastosowania niższej stawki będzie niezbędne oświadczenie złożone do urzędu skarbowego lub uzyskanie opinii zabezpieczającej (interpretacja indywidualna, koszt 2000 zł).

Jakie konkretne dokumenty musimy mieć w posiadaniu, aby spełnić wymagania zawarte w CIT w zakresie pobieranego podatku u źródła przy transakcjach poniżej 2.000.000 zł?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX