Jak dokumentować gospodarkę odzyskanym majątkiem, powstałym z demontażu zużytych części zamiennych i innych elementów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimczak Katarzyna
Odpowiedzi udzielono: 12 października 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma prowadzi wieloletnią (3 lata) modernizację dużego obiektu budowlanego, w skład którego wchodzi kilkanaście środków trwałych. Inwestycja oddawana jest do użytkowania etapami.

W trakcie modernizacji następuje demontaż zużytych w dotychczasowej eksploatacji części zamiennych i elementów.

1. Jakie dokumenty powinny odzwierciedlać gospodarkę odzyskanym majątkiem, który ostatecznie jest odsprzedawany jako złom (protokół z demontażu elementów środków trwałych, przyjęcie ich na magazyn po uprzednim zważeniu (zmierzeniu) i wycenie, a następnie, po znalezieniu nabywcy rozchodowanie (sprzedaż) części z magazynu)?

2. Czy w rozliczeniu "ostatecznym" prowadzonego zadania inwestycyjnego (wartość modernizacji na OT) należy uwzględnić:

a) tylko odzysk złomu w wartości przyjęcia do magazynu (jeśli jest dodatnia - to odjąć tę wartość) lub jakiejś innej,

b) wartość złomu sprzedanego (czy fakt sprzedaży ma wpływ na wartość nakładów inwestycyjnych, czy na przychody firmy), która to sprzedaż następuje często po zakończeniu poszczególnych etapów, a nawet po zakończeniu całego zadania inwestycyjnego?

3. Czy wartość złomu (odzysk czy również sprzedaż?) powinna być odniesiona na każdy etap i na każdy środek trwały (bardzo pracochłonna dokumentacja), czy też może być po kilku latach rozdzielona jakimś kluczem na każdy etap i na każdy środek trwały?

Jak powinno się postąpić prawidłowo, aby być w zgodzie z zasadami rachunkowości i w sprawozdaniach przedstawiać jasny i rzetelny obraz firmy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX