Jak dokonać wyszczególnienia kwot oraz okresów, w których były wypłacane środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w ramach pożyczek?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 16 listopada 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak dokonać wyszczególnienia kwot oraz okresów, w których były wypłacane środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w ramach pożyczek?

Dokonywaliśmy wypłat z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w ramach pożyczek dla pracowników. Środki były w późniejszym czasie zwracane na rachunek, na którym są zgromadzone środki w ramach funduszu. Jednakże trudno jest określić, które środki straciły charakter odpisu. Nie jesteśmy w stanie dokonać wyszczególnienia, za które okresy mielibyśmy wyszczególnić kwoty, które były pożyczane, a które w związku z tym już nie są odpisami na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych albowiem zgodnie z przepisami dla zakładowego funduszu świadczeń socjalnych tworzy się odrębny rachunek, na który dokonuje się wpłat. Ustalenie jakie kwoty w jakim okresie straciły cel na jaki były wpłacane jest bardzo trudne.

W przypadku ewentualnej kontroli organu podatkowego trudno będzie przeprowadzić mu ustalenia co do kwot, a w konsekwencji odsetek.

Czy istnieje jakaś procedura, która pozwoliłaby na ustalenia kwot, które straciły charakter odpisów albowiem były pożyczane pracownikom?

Wskazać należy, iż do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć można wpłaty na rachunek zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dokonane w sposób definitywny i wyłącznie w celu ich rozdysponowania na zadania określone w przepisach. Zgromadzone na rachunku funduszu środki tracą charakter odpisu z datą ich przeznaczenia na cele niezgodne z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, nawet w razie późniejszego zwrotu. Orzekł tak WSA w Gliwicach w wyroku z dnia 10 stycznia 2008 r., I SA/Gl 54/07.

W orzecznictwie jednak już wcześniej sygnalizowano, że w wypadku wycofania środków z ZFŚS nie można przyjąć, iż spełnione zostały ogólne przesłanki uznania danego wydatku za koszty uzyskania przychodów. Nie ma tutaj bowiem faktycznego poniesienia kosztu, gdyż dokonanie wpłaty na rachunek ZFŚS nie było definitywne (wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2005 r., FSK 1811/04).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX