Jak dokładnie powinny być sklasyfikowane używane, sprawne oraz wymagające remontu transformatory oraz odpady, które powstaną w wyniku ich rozbiórki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 5 stycznia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 26 marca 2019 r.

PYTANIE

Firma prowadzi działalność gospodarczą polegająca na zakupie używanych, sprawnych transformatorów (olejowych i suchych, kompletnych, bez uszkodzeń, niezawierających oleju z PCB). Następnie zajmuję się ich demontażem i rozbiórką, remontem i przygotowaniem do użycia. Transformatory w trakcie procesu regeneracji przechodzą następujące czynności: badanie oleju, ewentualna filtracja lub wirowanie oleju, wymiana oleju, sprawdzanie działania przełącznika zaczepów, sprawdzanie i ewentualna wymiana izolacji głównej, sprawdzanie i ewentualna wymiana izolacji międzyzwojowej, suszenie rdzenia i uzwojeń, przegląd lub ewentualna wymian izolatorów i ich uszczelnień, wymiana wszystkich uszczelek, końcowe pomiary transformatora i badanie oleju. W wyniku rozbiórki transformatorów powstają odpady w postaci: miedzi, aluminium, oleju elektroizolacyjnego nie zawierającego PCB.

Jak dokładnie powinny być sklasyfikowane zgodne z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 9.12.2014 r. w sprawie katalogu odpadów - dalej r.k.o. używane, sprawne oraz wymagające remontu transformatory oraz odpady, które powstaną w wyniku ich rozbiórki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX