Jak dla celów podatkowych i bilansowych księgować koszty wynikające z umowy leasingu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Niedźwiedzka Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 14 kwietnia 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik na pełnej księgowości w wynajętym lokalu przeprowadził prace adaptacyjne, w ramach których zainstalował leasingowaną klimatyzację. Opłatę wstępna rozlicza w ratach proporcjonalnie do okresu leasingu, a raty na bieżąco do kosztów. Po roku korzystania z przyczyn ekonomicznych musiał rozwiązać umowę najmu lokalu. Nowy najemca wyraził chęć przejęcia umowy leasingu klimatyzacji na siebie za kwotę rat leasingowych i część opłaty wstępnej przypadających na okres, kiedy faktycznie korzystał z klimatyzacji, a nie był jeszcze związany umową leasingową z leasingodawcą. Jednak cała procedura zmiany korzystającego ciągnie się miesiącami z powodu nierzetelności nowego najemcy. Do dnia bilansowego 31 grudnia 2009 r. sytuacja była niewyjaśniona. Nowy najemca korzysta z klimatyzacji, a pierwotny płaci raty.

W którym momencie należy zaliczyć raty leasingowe do kosztów za okres od zaprzestania fizycznego korzystania przez pierwotnego korzystającego do momentu formalnej zmiany korzystającego?

Na bieżąco – jako koszty zabezpieczenia źródła dochodu, czy raczej raty netto odkładać na koncie 640 i rozliczyć je w momencie "zrefakturowania" tych kosztów w momencie wstąpienia w prawa i obowiązki nowego korzystającego?

Czy jeżeli definitywnie nie dojdzie do przepisania umowy leasingu, koszty zatrzymane na koncie 640 będą kosztami podatkowymi? Jak najlepiej postąpić?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX