Jak czynny podatnik VAT, mający w majątku prywatnym lokal usługowy, który wynajmuje obcej firmie, powinien rozliczyć nabycie i odsprzedaż energii elektrycznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Andrzejowicz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 11 maja 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, czynny podatnik VAT ma w majątku prywatnym lokal usługowy, który wynajmuje obcej firmie. Z tytułu najmu prywatnego wystawia za wynajem lokalu fakturę VAT opodatkowaną 23% VAT. Jednocześnie umowa na energię elektryczną jest podpisana na właściciela lokalu - na osobę prywatną (nie na firmę). Z tytułu nabycia energii elektrycznej nie jest odliczany VAT. Jednocześnie koszty za energię są refakturowane na rzecz najemcy. Wystawiana jest również faktura VAT z 23% VAT. Odsprzedaż energii elektrycznej odbywa się poprzez wystawienie refaktury z uwzględnieniem ceny po jakiej dokonano zakupu.

Skoro osoba fizyczna nie odliczyła VAT od zakupu energii elektrycznej, czy prawidłowe jest wystawienie faktury i uwzględnienie jako wartości netto całej kwoty faktury (razem z VAT) i doliczenie kwoty podatku VAT w wysokości 23%?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX