Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 15 czerwca 2016 r.

PYTANIE

Jesteśmy spółką jawną (pełne księgi). Prowadzimy sprzedaż hurtową oraz detaliczną. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych ewidencjonujemy za pomocą kasy fiskalnej (do tej pory: w tym samym czasie następowało wydanie towaru, generowanie paragon oraz płatność: gotówka bądź karta płatnicza). Planujemy nowe formy sprzedaży i rozliczenia transakcji z osobami fizycznymi. Chcemy otworzyć sklep internetowy, gdzie klient może zakupić towar, jeśli: wcześniej wpłaci na konto spółki środki pieniężne lub możliwa jest płatność "za pobraniem" albo może zdecydować się na odbiór osobisty i tym samym płatność w siedzibie spółki.

Jak będzie wyglądać ewidencja takiego zdarzenia, kiedy środki pieniężne od osoby fizycznej mamy wcześniej (przelew) niż wydanie towaru?

Niejednokrotnie wpłata na konto spółki może mieć miejsce w ostatnim dniu danego miesiąca, a informacje o tym otrzymamy (WB) następnego dnia, czyli w kolejnym miesiącu. Kolejna możliwość to wpłata zaliczki przez osobę fizyczną w sklepie spółki na towar, który musimy zamówić dla tego klienta.

Czy należy to zdarzenie zaewidencjonować w kasie fiskalnej w momencie wpływu środków pieniężnych do kasy, a w nazwie "towaru" ma widnieć słowo "zaliczka"?

I trzecią możliwością sprzedaży na rzecz osób fizycznych ma być rozprowadzanie "kart podarunkowych" na określone kwoty.

Czy w tej sytuacji wpłata środków tytułem nabycia takiej karty, która nie jest powiązana z konkretną transakcją nie będzie opodatkowana VAT (wystawiamy notę na osobę fizyczną), a dopiero sprzedaż towaru będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT (paragon)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?