Jak amortyzować szafy do protokolarnego wygrzewania (sezonowania) wyrobów elektronicznych oraz urządzenie do optycznej kontroli?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 27 grudnia 2012 r.

PYTANIE

Mam 2 pytania o prawidłowe KŚT.

1. Do jakiej grupy KŚT należy zaliczyć szafy (urządzenia) do protokolarnego wygrzewania (sezonowania) wyrobów elektronicznych i według jakiej stawki je amortyzować? Czy jest możliwe podwyższenie stawki o współczynnik 2 właściwy dla środków trwałych poddanych szybkiemu postępowi technicznemu?

Wszystkie produkowane w naszej firmie wyroby muszą spełniać określone wymagania dotyczące bezpieczeństwa użytkownika jak również niezawodności i funkcjonalności. Jednym z najważniejszych badań w tym zakresie jest test długotrwałej pracy wyrobu (tzw. proces wygrzewania) w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych warunków pracy u klienta. Do symulacji takich warunków służą wymienione wyżej szafy. Szafa do wygrzewania fizycznie stanowi szafę rackową 19-calową z zamontowanym osprzętem elektronicznym pomiarowym i sterującym służącym do obsługi procesu wygrzewania. W szafie montowane są testowane wyroby w postaci prostowników lub falowników. Wyroby te pracują w kontrolowanych warunkach obciążenia znamionowego przez zadany okres czasu. Na bieżąco i w sposób automatyczny dokonywane są pomiary napięć, prądów, temperatury i mocy, a ich wyniki zapisywane przez komputer PC jako protokół (wydruk protokołu dostarczany jest wraz z wyrobem i stanowi dowód przeprowadzenia testu) w formie pliku na dysku twardym. Taki proces technologiczno-produkcyjny wymagany jest przez naszego klienta (zleceniodawcę produkcji). Integralną częścią szaf jest związany z nimi system oprogramowania komputerowego. Urządzenia, oprócz wentylatorów chłodzących i przekaźników, nie posiadają żadnych mechanicznych części ruchomych.

2. Do jakiej grupy KŚT zakwalifikować urządzenie do optycznej kontroli i według jakiej stawki je amortyzować? Czy możliwe jest zastosowanie współczynnika podwyższającego 2 dla środków poddanych szybkiemu postępowi technicznemu?

Urządzenie służy do optycznej kontroli poprawności montażu układów SMD. Kontrola polega na umieszczeniu wyprodukowanego pakietu (obwodu elektronicznego z zamontowanymi elementami SMD). Zeskanowany optycznie obraz porównywany jest przez specjalistyczne oprogramowanie PC ze wzorcowym obrazem pakietu, a ewentualne błędy wizualizowane są operatorowi. Budowa urządzenia podobna jest do klasycznej konstrukcji skanera komputerowego zamkniętego w obudowie z szufladą do umieszczania kontrolowanych pakietów. System jest ściśle powiązany z komputerem PC oraz specjalistycznym oprogramowaniem. Optyczna kontrola pakietów jest wymaganiem norm jakościowych, podlega statystycznemu badaniu jakości produkcji.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX